ТОП-5 операцій, що привертають підвищену увагу податкових органів ~ U-Tax Blog

пʼятниця, 9 листопада 2012 р.

ТОП-5 операцій, що привертають підвищену увагу податкових органівПридбання консультаційних послуг на велику суму

Якщо підприємство купує консультаційні послуги на велику суму (кілька сотень тисяч, а то й мільйонів гривень), то актом виконаних робіт для успішного проходження податкової перевірки, як правило, не обійтися. Потрібно подбати про складання детального звіту або іншого подібного документа, що відображає зміст отриманих консультаційних послуг. В іншому випадку, податківці можуть позбавити права на податковий кредит і витрати у податковому обліку та застосувати штрафні санкції у розмірі 25% від суми донарахованих зобов'язань.

Операції з нерезидентами

Операції з нерезидентами - це широка сфера для пошуку податкових правопорушень. По-перше, податківці перевіряють правильність утримання податку на репатріацію доходів нерезидента. Чи обґрунтовано платник податків застосував положення конвенції про уникнення подвійного оподаткування, що звільняють дохід нерезидента від оподаткування/встановлюють нижчу ставку податку, ніж передбачена національним законодавством?

По-друге, чинне законодавство передбачає «незчисленну» кількість обмежень щодо формування витрат за операціями з нерезидентами. Яскравий приклад – це (і) обмеження на включення до складу витрат консалтингових, маркетингових та рекламних послуг, придбаних у нерезидента, чотирма відсотками виручки за попередній рік та (іі) повна заборона на включення до складу витрат таких послуг, отриманих від нерезидента, який має офшорний статус. Зрозуміло, що платник податків може оступитися і не врахувати деякі з подібних обмежень.

Операції з пов’язаними особами

До операцій з пов'язаними (афілійованими) особами застосовуються звичайні ціни. Тобто, якщо буде встановлено, що рух товарів/послуг між пов'язаними особами відбувався  з застосуванням цін, відмінних від ринкових (звичайних), податковий орган проводить «коригування» податкових наслідків із застосуванням звичайних цін та здійснює відповідне донарахування податків.

Останнім часом спостерігається спалах активності податкових органів у сфері застосування звичайних цін. 1 січня 2013 року вступають в дію нові (більш «досконалі», принаймні на думку податкових органів, правила застосування звичайних цін). Отже, можна очікувати хіба що збільшення такої активності в новому році.

Операції, що виходять за рамки звичайної діяльності компанії

Уявіть, що підприємство, яке спеціалізується на будівельних роботах, з незрозумілих причин різко починає займатися експортом сталі. Начебто в такій діяльності немає нічого незаконного. Але навряд чи ці операції не стануть об'єктом підвищеної уваги податківців. Далі справа техніки. Податківці можуть знайти в ланцюгу руху товару постачальників з ознаками фіктивності (у розумінні податкових органів), визнати відповідні операції нікчемними і позбавити платника податкового кредиту/витрат.

Операції з цінними паперами

Операції з цінними паперами були і залишаються популярним інструментом податкової оптимізації, а тому завжди знаходяться під пильною увагою податківців.

Чого тільки варта часто застосовна на практиці схема реалізації виражених в цінних паперах об'єктів нерухомості через інвестиційні фонди? Останні дають колосальну економію на податках, оскільки майже повністю звільнені від сплати податку на прибуток.

Немає коментарів:

Дописати коментар