Податкова реформа: битва двох впливових жінок ~ U-Tax Blog

пʼятниця, 6 листопада 2015 р.

Податкова реформа: битва двох впливових жінок


Тільки ледачий не говорить чи не пише в наш час про майбутню податкову реформу.

Українська податкова система, безумовно, потребує «капітального ремонту». Чим швидше цей «ремонт» відбудеться, тим краще буде для всіх нас.

Отже, що ж має нам принести податкова реформа і коли її можна очікувати?

Насправді, це доволі непрості питання для відповіді.

На жаль, досі немає єдиного бачення податкової реформи.

Те, що ми маємо зараз, це дві зовсім різні концепції податкової реформи, розроблені різними групами експертів.

Перша концепція розроблена Міністерством фінансів під керівництвом пані Наталії Яресько, міністра фінансів. Ця концепція видається більш «офіційною» у порівнянні з аналогами. Навесні 2015 Національна рада реформ (очолювана Президентом України) доручила пані Яресько підготовку податкової реформи.

Альтернативна концепція розроблена Комітетом Верховної Ради з питань податкової та митної політики під керівництвом його голови пані Ніни Южаніної.

Згадані вище концепції  жодним чином не узгоджені між собою і подекуди пропонують абсолютно різні рішення для тих самих податкових проблем. Концепція пані Яресько виглядає більш «поміркованою», а отже, більш реалістичною для прийняття. Концепція пані є відверто революційною, а отже, недосить ймовірною для затвердження, принаймні, на мою точку зору.

Далі наводиться короткий опис основних положень обох концепцій:

Питання
Концепція Яресько
Концепція Южаніної
Податок на прибуток
Ставка зростає з 18% до 20%
Ставка зменшується з 18% до 15%

Податок трансформується у податок на розподіл дивідендів
ПДВ
Базова 20% ставка залишається без змін. Знижена ставка у 7%, яка застосовується до ліків і медичних виробів, скасовується

Базова ставка у 20% знижується до 15%
Податки на зарплату
Запровадження єдиної 20% ставки податку на доходи фізичних осіб

Зниження ставки єдиного соціального внеску до 20%

Повне скасування єдиного соціального внеску починаючи з 2018 року (зарплатні виплати  оподатковуватимуться лише податком на доходи фізичних осіб за ставкою 20%)

Зниження ставки податку на доходи фізичних осіб до 10%

Зниження ставки єдиного соціального внеску до 20%

Спрощена система оподаткування

Звуження сфери застосування спрощеної системи. Спрощена система застосовуватиметься лише до фізичних осіб (до юридичних осіб не застосовуватиметься взагалі) з річним доходом не більше 2 млн. грн.
Повне скасування спрощеної системи, але з 2018 року

З наведеної вище таблиці добре видно, що хоча концепції і відрізняються в запропонованих рішеннях, вони ідентифікують і пробують розв’язати одні й ті ж  проблеми податкової системи.

Наприклад, обидві концепції намагаються вирішити проблему ухилення від податків на заробітну плату. Багато вітчизняних роботодавців не обтяжують себе виплатою офіційної заробітної плати. Вони віддають перевагу «заощадженню» на податках за рахунок виплати заробітної плати «в конверті».

Для вирішення цієї проблеми обидві концепції пропонують зменшення податкового тягаря на заробітну плату, мотивуючи цим самим роботодавців до виплат офіційних заробітних плат.

Крім того, обидві концепції визнають несправедливість в оподаткуванні, викликану «розлогою» спрощеною системою, яка зараз вочевидь виходить за рамки оподаткування справді малого бізнесу. Автори концепцій пропонують певні рішення, спрямовані на посилення справедливості у цій галузі.

Коли справа доходить до математики, обидві концепції не позбавлені серйозних проблем. Кожна з концепцій передбачає значене зниження доходів державного бюджету. Деякі експерти вважають, що втілення в життя концепції пані Яресько може коштувати бюджету приблизно 60 млрд. грн., в той час як концепції пані Южаніної - 150-200 млрд. грн. На фоні 603 млрд. грн. загальних доходів державного бюджету на 2015 рік, прогнозовані зменшення доходів є більш, ніж значним.

Це і не дивно, що МВФ з яким український уряд наразі тісно співпрацює,  незадоволений жодною з концепцій. МВФ пропонує авторам концепцій серйозно задуматися над пошуком компенсаторів для зменшених доходів бюджету або вдатися до відповідного скорочення витрат державного бюджету.

Пані Яресько та пані Южаніна не здаються і намагаються зробити все можливе і неможливе для того, щоб саме їхня версія реформи знайшла закріплення у податковому законодавстві. Залишається сподіватися, що вони знайдуть достатньо мудрості перетворитися із суперників на союзників і погодити компромісний проект податкової реформи, так потрібної нашій країні.

*- Фотографії  з http://289zradnykiv.wtf та http://zn.ua

Немає коментарів:

Дописати коментар