Новела № 2 - акцент на підготовче провадження ~ U-Tax Blog

четвер, 15 червня 2017 р.

Новела № 2 - акцент на підготовче провадження

Співавтор Антон Гаврик

Продовжуємо серію публікацій на тему найбільш яскравих змін нової редакції Кодексу адміністративного судочинства України для практики вирішення податкових спорів.  

Нижче пропонується огляд другої, звісно, на наш погляд, за значимістю зміни, яка стосується зміщення акценту на підготовче провадження.

Огляд першої за значимістю зміни доступний тут.

Ні для кого не секрет, що на сьогоднішній день підготовче провадження є свого роду “профанацією”. Судді, як правило, у його процесі ніяких суттєвих заходів щодо підготовки до судового процесу не проводять. Попередні судові засідання призначаються досить рідко. Як наслідок, реальна робота у справі починається вже на етапі судового розгляду справи. Розгляд справи затягується і не є ефективним.

Законопроект пропонує докорінно змінити ситуацію, виходячи з принципу: “ґрунтовна підготовка - запорука успіху”.

Всі головні процесуальні дії мають проводитися саме на стадії підготовчого провадження. Зокрема, передбачається, що на стадії підготовчого провадження:

  • Обов’язково проводиться підготовче судове засідання (якщо лише справа не є такою, що розглядається у порядку спрощеного провадження).

  • Розглядаються заяви і клопотання сторін, у тому числі призначаються експертизи, викликаються свідки чи витребовуються докази. Суд не розглядає на етапі розгляду справи по суті заяви і клопотання сторін, які без поважних причин не були заявлені у підготовчому провадженні.  

  • Сторони уточнють позов. Зміни предмету, підстави позову, а також навіть збільшення і зменшення розміру позовних вимог на етапі розгляду справи по суті не допускається.

  • Вирішуються заявлені відводи.

  • Здійснюється обмін процесуальними документами між сторонами.

Таким чином, на етапі підготовчого провадження буде виконуватися основний масив процесульних дій. На етапі розгляду справи по суті суду залишається заслухати короткі пояснення сторін, дослідити докази, провести судові дебати та постановити рішення.  

* Фото з https://www.allconnect.com

Немає коментарів:

Дописати коментар