середа, 13 жовтня 2021 р.

Вебінар на тему податкових ініціатив 2021 року

Проведення вебінарів на платформі "Ліга-Закон" - це завжди свято.
Цього разу "доповідав" про податкові ініціативи 2021 року, а саме:
- податкову амністію;
- законопроект 5600; та
- так званий податок "на Google".
Що стосується податкової амністії, то тим щасливчикам, які накопичили достатньо активів для того, щоб не вважатися автоматично амністованими, рекомендується зайняти позицію очікування.
Зокрема, доцільно буде дочекатися розробки Кабінетом Міністрів законопроекту щодо посилення контролю за повнотою оподаткування доходів фізичних осіб. Наявність цього законопроекту дасть змогу більш адекватно оцінити ризики для тих, хто "не горить бажанням" застосовувати податкову амністію.





неділя, 3 жовтня 2021 р.

Виступ на засіданні податкового комітету Асоціації правників України на тему податкових спорів

Був радий виступити на засіданні комітету з податкового та митного права Асоціації правників України на тему вирішення податкових спорів.

Мій виступ був присвячений: 

1) Практиці оскарження наказів про перевірку, прийнятих податковими органами відповідно до постанови Кабінету Міністрів України (КМУ) від 03.02.2021 № 89. Цією постановою було звужено сферу дію мораторію на проведення податкових перевірок у період карантину. Постановою, серед іншого, було дозволено проведення планових перевірок. 

Практика на даний час існує максимум на рівні апеляційних судів. Такі справи Верховним Судом ще не вирішувалися. 

Практика на рівні апеляційних судів є неоднозначною. У деяких випадках суди стають на бік платників, визнаючи, що постанова КМУ не мала права звужувати сферу застосування мораторію, передбаченого Перехідними положеннями Податкового кодексу України. В інших випадках, навпаки, апеляційні суди визнають, що запроваджене постановою КМУ звуження мораторію є законним. При цьому, вони посилаються на те, що постанову КМУ було прийнято відповідно до прямої вказівки у Законі України від 17.09.2020 № 909-ІХ (про внесення змін до Закону про Державний бюджет України на 2020 рік). 

Цікавим є те, що, як правило, Шостий апеляційний адміністративний суд (м. Київ) демонструє лояльний для платників підхід. П'ятий (м. Одеса) та Другий (м. Харків) апеляційні адміністративні суди, навпаки, більше схильні розділяти логіку податківців. 

2) Практиці у справах про застосування непрямих методів оподаткування для цілей нарахування податку на доходи фізичних осіб. 

Ця практика виникла останніми роками у зв'язку зі спробами податківців здійснити донарахування державним мужам при виявленні розбіжностей між їхніми офіційними доходами і вартістю активів в електронних деклараціях.

Актуальність цієї практики сильно зросла у зв'язку із проведенням починаючи з вересня 2021 року податкової амністії. 

Практика у цій категорії справ вже присутня на рівні Касаційного адміністративного суду і є абсолютно позитивною для платників податків. Суд визнає застосування непрямих методів визначення доходів незаконним.