Співавтор Антон Гаврик
Продовжуємо серію публікацій на тему найбільш яскравих змін нової редакції Кодексу адміністративного судочинства України для практики вирішення податкових спорів.
Нижче пропонується огляд дев’ятої за значимістю, на наш погляд, зміни, яка стосується спрощеного провадження.
Огляд інших значимих змін доступний тут: новела № 1, новела № 2, новела № 3, новела № 4, новела № 5, новела № 6, новела № 7, новела № 8.
Окрім загального позовного провадження, суди першої інстанції розглядатимуть окремі спори у порядку спрощеного провадження (свого роду аналог нині існуючого письмового та скороченого провадження).
Зокрема, передбачається, що податкові справи:
- на суму до 100 розмірів прожиткового мінімумів для працездатних осіб* - розглядатимуться у порядку спрощеного провадження;
- на суму від 100 до 500 розмірів прожиткового мінімумів для працездатних осіб - можуть розглядатися у спрощеному провадженні за рішенням суду;
- на суму понад 500 розмірів прожиткового мінімумів для працездатних осіб - розглядатимуться у загальному позовному провадженні.
Особливості спрощеного провадження полягають у наступному:
- 60 днів на розгляд справи замість 90 днів, відведених для загальної процедури;
- Відсутність підготовчого засідання на етапі підготовчого провадження;
- Відсутність “за замовчуванням” судових засідань на етапі розгляду справи по суті. Судові засідання можливі за ініціативою суду або за клопотанням принаймні однієї із сторін (якщо суд визнає таке клопотання обґрунтованим).
- Більш стислі строки для обміну сторонами процесуальними документами.
- Відсутність стадії судових дебатів.
* Станом на серпень 2017 року розмір прожиткового мінімумів для працездатних осіб складає 1 684 грн.
** - Фото з www.slideshare.net
Немає коментарів:
Дописати коментар